História

Priekopníkom basketbalu v našom meste bol profesor Krátky na I. štátnom gymnáziu, ktorý svojpomocne postavil prvé basketbalové koše. Prvé oficiálne stretnutie odohralo družstvo školy začiatkom roka 1938. Skutočný rozvoj basketbalu sa začal po oslobodení v roku 1945. Živnú pôdu mal v rámci Sväzu slovenskej mládeže (SSM). Prvým úspechom bolo víťazstvo na turnaji o Pohár osloboditeľov v Pezinku. Koncom roka 1945 vznikol basketbalový oddiel aj na pôde Trenčianskeho telocvičného spolku (TTS). Trenčín postúpil v roku 1948 do ligy. Novodobá história basketbalu na strednom Považí sa viaže predovšetkým k pôsobeniu BK Ozeta TTS Trenčín. Klub bol úspešný najmä v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V ročníku 1991/1992 obsadil ako nováčik siedmu priečku v najvyššej československej súťaži.



Za sebou nechal také kluby ako Baník Handlová, Slávia VŠD Žilina, SKP Pardubice, TU Košice, Inter Bratislava alebo Chemosvit Svit. V ročníku 1993/1994 získal svoj jediný medailový úspech, keď v najvyššej slovenskej súťaži skončil tretí za BC Prievidza a Slovakofarmou Pezinok. Klub pôsobil aj na medzinárodnej scéne a úspešne hral nadnárodnú Superligu a predstavil sa aj v Koračovom pohári. Pamätným zostáva dvojzápas proti dvojnásobnému talianskemu majstrovi Fortitudo Bologna. V športovej hale na Sihoti sa vtedy predstavili takí hráči ako Aleksandar Dordevič a Vincenzo Esposito.




V tomto období obliekali trenčiansky dres viacerí skvelí hráči, seniorskí a juniorskí reprezentanti Slovenska Jozef Ďurček, Ivo Štefek, Ivan Mikušovič, Daniel Jakabovič, Roman Krämer, Miroslav Marko, Martin Buňák, Viktor Holúbek, Michal Mucska, Juraj Zámečník alebo Andrej Heleš. Na trénerskom poste sa prestriedali Kamil Brabenec, Miroslav Majerník, Ľubomír Urban alebo Juraj Žuffa. Klub pôsobil pod menami TTS, ZSJ Odeva, TJ Jednota, TJ TTS, Ozeta a MBK. V ročníkoch 1996/1997/1998 došlo k strate hlavných sponzorov a klub sa v lige síce s ťažkosťami udržal, ale do novej ligovej sezóny nenastúpil.




Basketbal v Trenčíne naďalej pokračoval pod klubovým názvom TJ Štadión najmä v mládežníckych kategóriách, kde dosahoval na celoslovenskej úrovni veľmi dobré výsledky a vychoval slovenských reprezentantov (Matej Majerník, Michal Opatovský). V roku 2000 sa opätovne začala hrať aj mužská kategória a v ročníku 2001/2002 postúpilo družstvo do 2. najvyššej slovenskej ligy. Najväčší úspech dosiahol klub v ročníku 2009/2010, kedy mu len tesne (o skóre) ušiel postup na záverečný turnaj 8 najlepších. Do tohto tímu nadšencov a fanúšikov basketbalu, ktorí bojovali o postup do najvyššej (extraligovej) súťaže patrili Vavro Tomáš, Trnka Andrej a Mrázik Rastislav, ktorí v súčasnej dobe v Trenčíne prispievajú k rozvoju tzv. 3x3 basketbalu.




A v neposlednom rade patrí veľké ďakujem aj všetkým dlhoročným priaznivcom, funkcionárom, trénerom, ktorí zasvätili basketbalu v Trenčíne kus života a medzi nich patrí Ján Celler, Kamil Brabenec, Miroslav Majerník, Viktor Holúbek st., Jozef Petrovský, Igor Liška, Rastislav Mikolaj, Ivan Záhumenský, Jozef Uhrín, Jiří Čvanda, a ďalší. 

Tipos  Mercedes  Mesto Trenčín  Bassta  SunBus  Biohem  lizard  GreenWay  Qex  Antes  Lucka  Transdev  TSK  tss group  Kúpele Trenčianske Teplice  Yellow Point  Aesko kantína Spicybrown  Origos  Matador  Športová škola Trenčín  Pastamania  Kebabizna  Megawatts  Marius Pedersen