Mládež 13.9.2019

Mladší žiaci zdolali na pražskom UNYP cupe veľkokluby z Mladej Boleslavi a Liberca!

Uplynulý víkend sa mladší žiaci pod vedením Petra Klapitu zúčastnili ako jediný Slovenský celok na UNYP cupe, ktorý organizovala Sparta Praha.

V novovytvorenej kategórii NXT GENERATION U 13 sa v základnej skupine stretli naši mládežníci postupne s FBC Liberec, Florbal Chodov a Spartou Praha. Trenčania cestovali na turnaj v početnom zložení pätnásť hráčov a dvaja brankári, čo znamenalo možnosť hrať na tri formácie a doladiť detaily zostavy pred novou sezónou. V prípravnom období sa chlapci stretli dvakrát so silným Vsetínom, ktorý ich mal pripraviť na náročné zápasy proti zahraničným súperom a dokázali zdolať dva krát hráčov Novej Dubnice, proti ktorým trénovali rozohrávku a prechod do útočného pásma. Taktiež sa väčšina hráčov zúčastnila počas prázdnin viacerých tréningov a jednodenného kempu, kde sa naučili nové štandardné situácie, presilovku, oslabenie a obrannú hru. Celá príprava mladších žiakov smerovala práve k UNYP cupu, ktorý mal preveriť ich reálne schopnosti a pripravenosť.

FBK AS Trenčín – FBC Liberec 4:3

Opatrný zápas defenzívneho charakteru v ktorom rozhodla bojovnosť a lepšia taktická pripravenosť Trenčanov. Víťazný gól necelých trinásť sekúnd pred koncom z hokejky Šimona Oravca znamenal lepšiu šancu na postup do semifinále.

FBK AS Trenčín – Florbal Chodov 5:9

Zápas v ktorom sa striedali obrovské šance na oboch stranách a mohlo padnúť oveľa viac gólov. Trenčania síce prehrávali 1:5 no dotiahli skóre na 5:5 a mali niekoľko šancí na dorazenie súpera a zabezpečenie si postupu. Z ojedinelých akcií nalomeného Chodova však inkasovali tri jednoduché góly a nenašli v sebe dostatok psychického odhodlania zápas ešte zdramatizovať. Prehra mrzela o to viac, že postup sa dostal už len do teoretickej roviny.

FBK AS Trenčín – Sparta Praha 1:12

S vedomím že na postup potrebujú chlapci aspoň remízu urobil tréner Klapita niekoľko zmien v zostave a začal hrať zápas na dve formácie. Do polovičky zápasu hraného 2x15 min držali Trenčania so silnou Spartou krok ( neskorší víťaz turnaja), no po prestávke akoby došli sily a okrem prehrávania osobných súbojov začali chlapci sólovať, prestali dodržiavať taktiku a navyše sa zranil brankár Mikolášek a aj útočník Maruškanič. Zdecimovaný tím si tak nechal nasypať množstvo gólov po nedôraze pred bránkou, či po lacnej strate lopty a so slzami v očiach opúšťal hraciu plochu s vedomím, že si v nedeľu zahrá o 5. miesto.

FBK AS Trenčín – Florbal Mladá Boleslav 4:2

Do ranného nedeľného zápasu naskočili chlapci už len v počte štrnásť hráčov, nakoľko Maruškaničove zranenie kľúčnej kosti mu nedovolilo už do turnaja zasiahnuť. V pozmenenej zostave, ale stále s defenzívnou taktikou v ktorej chlapci nastúpili znamenalo opatrný začiatok zápasu. Borci ale po chvíli pochopili, že Boleslav je zdolateľná a ich herný prejav za začal podobať na to, čo po nich tréner Klapita požadoval. Poctivá zónová obrana, pričom po zisku loptičky vyrážali do nebezpečných protiútokov, z ktorých oveľa viac mohlo skončiť gólom v bránke Boleslavy. Pekné akcie na jeden dotyk a zakončenia do prázdnej bránky znamenali druhú výhru na turnaji.

Zlín Lions – FBK AS Trenčín 9:1

Posledný zápas turnaja mal byť pre chlapcov odmenou za predvedenú hru na turnaji, no po prvej tretine sa zmenil opäť, tak ako v zápase proti Sparte, na divadlo zahodených šancí a chýb v obrane. Zlínčania v zápase školili z efektivity a takmer z každej strely dokázali dať gól, pričom Trenčania sa v zápase výrazne v zakončení trápili. Krásne šance našich chlapcov dokázal skvele chytajúci brankár Zlínu zneškodniť a dokonca zakladať perfektné a rýchle protiútoky, ktoré pomalá obrana Trenčanov len s ťažkosťami likvidovala. Chýbajúca kondícia viacerých hráčov sa prejavila na plnej čiare a znamenala vysokú prehru.


Pre mnohých žiakov bol UNYP cup prvou medzinárodnou previerkou ich schopností a napriek dominancii chlapcov v domácej lige ukázal rozdiel medzi Slovenským a Českým florbalom. Perfektná príprava pred novou sezónou, v ktorej majú zverenci trénera Petra Klapitu len tie najvyššie ciele ukázala medzery v hre, ale aj v kondičnej pripravenosti a psychickej odolnosti hráčov. Po taktickej stránke pekne zvládnutý turnaj treba hodnotiť pozitívne a zobrať si z neho len to dobré. Bojovnosť a nasadenie ktoré sú typická pre Slovenský štýl florbalu ale na České mančafty nestačili a ukázala sa individuálna pripravenosť hráčov. Zároveň mentalita a stabilita výkonnosti hráčov Sparty alebo ďalších top tímov boli na úrovni o niekoľko rokov starších hráčov.

Zostava: Vrbovský, Mikolášek – Surma, Sádovský, Daranský, Fusi, Januška, Zverbík – Meliš, Oravec, Maruškanič – Jurák, Ďurža, Tinák – Klčo, Hudcovič, Bielik. Tréneri: Klapita, Meliš, Vrbovský.


Chlapci si tak odniesli z Prahy pekné šieste miesto, dve výhry, tri prehry a obrovské množstvo skúseností, ktoré by im mali zabezpečiť dominanciu v regionálnej lige západ, ktorú minulý rok dokázali vyhrať s jedinou prehrou a obrovským náskokom.


Hodnotenie trénera Petra Klapitu: „Chcel by som poďakovať Pražskej Sparte za pozvanie na turnaj! Skvelý zážitok pre chlapcov ale aj pre mňa ako trénera. Debaty s trénermi ostatných tímov mi ukázali, ako sa pracuje s mládežou v zahraničí a kde máme ako klub trénerské medzery. S niekoľkými klubmi som nadviazal spoluprácu v rámci pravidelného stretávania sa na priateľských zápasoch a do Sparty sa chystám na trénerskú stáž pretože ma ich filozofia nesmierne oslovila. Chlapcom musím poďakovať za prístup k zápasom a bojovnosť. Na ihrisku nechali srdiečko a bojovali čo im nohy a ruky stačili. Technické nedostatky hry nebudem hodnotiť, na to je ešte priskoro a sme spolu na to ešte krátko. Mrzí ma len nevyrovnanosť našich výkonov pri vedení v zápase, respektíve reakcia na to keď sa prehráva. Keď sa darí všetci sa podporujú a je dobrá nálada na lavičke a aj na ihrisku. Naopak keď sa nedarí, reakcie hráčov sú neprimerané. Na tom budeme musieť zapracovať."

Autor: Peter Klapita
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Mládež 18.5.2021

Najväčší florbalový kemp na Slovensku otvára už svoj jubilejný desiaty ročník!

V spolupráci s FBK AS Trenčín a Salming Slovensko prichádza...

Aktuálne 4.5.2021

Juraj Matejka sa ako zástupca športovcov stáva členom prezídia Slovenského zväzu florbalu

Najbližšie štyri roky tak bude mať FBK AS Trenčín...

Aktuálne 26.4.2021

Prihlasovanie do súťaží ukončené - z hry vypadli juniori

V piatok 23.4. Slovenský zväz florbalu ukončil prihlasovanie sa do novo spustených...

Aktuálne 26.4.2021

Florbalová akadémia na Strednej športovej škole v Trenčíne: Aj s prispením nášho klubu

Kvalitná športová príprava žiakov a nové možnosti -...

Kora  Salming  M-Šport