Aktuálne 3.2.2021

Matúš Machara prestupuje do 1.FBC Florbal Trenčín

Aktuálne jediný reprezentant v drese AS a jeden z najlepších ligových hráčov dostal po siahodlhých jednaniach oboch klubov zelenú na prestup k najväčšiemu rivalovi a konkurentovi z druhej strany rieky Váh.

„Matúšov prestup bol už dlhšiu dobu len otázkou času. Komunikovali sme priebežne myslím, že už to budú dva roky a hľadali pre neho to najlepšie riešenie“ začal svoje rozprávanie majiteľ klubu a tréner A-mužstva Juraj Matejka. „Snažili sme sa aby Matúš išiel prioritne do Českej ligy, aby bol aj lepšie pripravený pre reprezentáciu a medzinárodné zápasy. Pred majstrovstvami sveta v roku 2019 som sa s ním dohodol, že pôjde na hosťovanie do Záhorskej Bystrice, aby sa zohral so spoluhráčmi z reprezentácie. Nemal som s tým problém a aktívne sme sa aj podieľali na jeho angažmáne a komunikovali so Záhorskou Bystricou. Myslím si, že v lete 2020 (pred aktuálnou sezónou) už bol aj jednou nohou v Sparte Praha. Keď mu to nevyšlo, bol som v tom, že zostáva u nás a vyskúša to neskôr. Potom sme spolu na tému jeho prestupu komunikovali pár krát telefonicky."

Florbalisti AS Trenčín akurát boli po prvom dvojkole v strede tabuľky. V sobotu 12.9.2020 porazili doma silnú Záhorskú bystricu a v úvodnom zápase si pripísali 3 body. Machara do svojich osobných štatistík pridal dva body za gól a asistenciu. Hral vynikajúco. Bolo ho plné ihrisko a podarilo sa mu na pravej strane obrany úplne vygumovať Kuboviča, ktorý nedal ani bod. Na druhý deň nastúpili Trenčania opäť v domácom prostredí v predohrávke druhého kola proti Nižnej. Zápas florbalisti AS prehrali 2:3 pričom Machara bol pri všetkých troch inkasovaných góloch. Prvý z hokejky Čuporáka padol už po 48 sekundách hry po Macharovej hrubej chybe. Druhý v štvrtej minúte opäť po Macharovej hrubej chybe. Následne sa frustrovaný Machara nechal vylúčiť no našťastie v oslabení gól nepadol. Jeho bezduchý výkon počas celého zápasu videli aj tí, ktorí florbal sledujú len občasne. Syndróm vyhorenia? Sabotáž? Po zápase padlo mnoho výčitiek na jeho adresu. „Potrebujeme takého hráča“? „Načo nám tu je, keď sa nesnaží?“ Emócie naštvaných spoluhráčov musel ukľudňovať kapitán Matejka :“Chalani viete, že keď sa Matúšovi chce, urobí sám dvoch troch protihráčov a my z toho gólovo ťažíme. Musíme ho poriadne nahecovať, namotivovať a on nám pomôže titul obhájiť. Bez neho sme poloviční...“, to ešte ale Matejka nevedel čo sa stane na druhý deň.

„V pondelok 14.9.2020 sa okolo obeda objavil Matúš u nás na hale a priniesol mi dresy s tým, že už za nás hrať nebude. S Matúšom som sa rozprával asi hodinu a snažili sme sa nájsť nejaký kompromis, on už ale bol evidentne rozhodnutý nájsť si nový klub. V daný moment som nevedel, kam jeho kroky povedú, ale naznačil, že by chcel ísť do 1.FBC“, pokračoval Matejka.

„Spočiatku ma to mrzelo, lebo Matúšove hráčske kvality sú veľmi vysoké a chcel som, aby pôsobil u nás, keď nejde do zahraničia. Časom sa však ukázalo, že som bol v AS asi jediný, kto to tak cíti."

Prešlo pár dní od debaty Machara – Matejka, a tréningový proces Trenčanov pokračoval aj bez hviezdneho beka. Nálada v tíme bola vynikajúca, očakávania pred blížiacim sa zápasom s Florkom boli veľké. Nikto nepochyboval o tom, že Florko je možné poraziť aj bez jedného s lídrov tímu. Po dvoch tretinách bol zápas vyrovnaný 4:4 a Florko strhlo víťazstvo na svoju stranu až v poslednej tretine. Smola. Machara v zostave chýbal.

„Matúš je veľmi kvalitný hráč, ale na druhú stranu mimo ihriska veľmi ťažká povaha. Mali sme v AS hráčov, ktorí dokonca aj skončili s florbalom kvôli nemu. Keď prestal chodiť na tréningy a nebol ani na ďalšom zápase uvedomil som si, že možno bola moja mienka udržať ho stoj čo stoj mylná. Neuveriteľne sa zdvihla nálada v družstve a vznikla pohoda na striedačke od tohto momentu sa z mnou vnímaného “nepredajného hráča“ stal hráč, ktorého odchod nebude asi až tak na “škodu“ poskytol svoj pohľad na vec šéf kabíny AS.

Žiadosť o expresný prestup do FBC Ostrava

Popri rannej kávičke som si čítal maily a zrazu vidím v prijatej pošte – Matúš Machara. Bol to prvý mail, ktorý mi Matúš za šesť či sedem sezón napísal. On nikdy maily nepísal. Nemá ani Facebook. Predzápasové pokyny a zostavy som mu ako jedinému vždy musel posielať na WhatsApp. Otvorím mail a tam žiadosť o expresný prestup do FBC Ostrava spolu s textom mailu, akoby ho písal právnik alebo niekto iný a nie Matúš.“ pokračoval Matejka o prestupovej ságe. „Hneď som zavolal Peškovi (Petrovi Klapitovi), aby zistil čo sa deje. On má kamarátov po celom svete, tak som si myslel, že do toho vnesie viac svetla.“ A tak sa aj stalo. Klub v ktorom Peter Klapita strávil päť sezón, a v ktorom má ešte stále dosť kamarátov a známych mu ihneď situáciu objasnili. Na druhý deň sa ukázalo, že jediný z klubu, ktorý o prestupových papieroch vedel je jeho majiteľ. „Zavolal som trénerovi, šéftrénerovi klubu a ďalším kamošom, aby som sa ich na Matúša spýtal. Nikto o ňom nič nevedel. Nikdy u nich nebol na tréningu a ani ich inak nekontaktoval. Ja osobne som sa snažil celé leto Matúšovi pomôcť s hľadaním nového zahraničného angažmá. Viem, že bol na tréningoch v Sparte aj Vítkoviciach. Chceli ho aj Otrokovice. Ja som mu odporúčal práve FBC Ostrava. Viem, že je to klub s dobrým zázemím, mladým perspektívnym tímom a podľa mňa by sa k nim perfektne hodil. Vtedy ma odbil slovami, že chce ísť do lepšieho klubu tak som sa tomuto jeho želanému prestupu veľmi čudoval...“ objasnil svoje počínanie Klapita. Na tom by ale nebolo nič čudné, keby pár dní predtým nekontaktoval AS Trenčín aj konkurent z FBC Trenčín. Funkcionári sa pýtali na požadovanú prestupovú sumu a snažili sa vyjednať Macharov prestup – bezúspešne. „Ja nie som naivka a hlavne som dosť podozrievavý človek. Akonáhle prišli prestupové papiere z Ostravy, domyslel som si pozadie tohto príbehu. Bývalý tréner Ostravy aktuálne trénuje FBC Trenčín a osobne si myslím, že formou medzinárodného prestupu chceli Macharu papierovo zbaviť klubovej príslušnosti u nás, aby následne prestúpil z Ostravy zdarma ku konkurencii. Medzinárodný prestup totiž nepodlieha prestupovým pravidlám SZFB a musí byť hráčovi umožnený – zdarma. Dal som preto podnet na IFF, aby túto vec prešetrili. Neviem presne čo sa stalo, ani kto za tým stojí, viem len, že tri dni po tom ako nám Matúš poslal žiadosť o prestup, poslal aj žiadosť o jeho zrušenie.“ Vysvetlil svoj pohľad na vec marketingový manager a šéftréner klubu Peter Klapita. Zdalo sa, že sága je u konca a urazený Machara túto sezónu hrať už nebude. Hráča určite nepotešila ani informácia o preložení majstrovstiev sveta.

Pár dní na to klub kontaktovali zástupcovia Záhorskej Bystrice. Krátky a slušný telefonát predstaviteľov klubu sa neskončil spoločnou dohodou a tak sa Machara nevydal ani touto cestou.

Prestup do 1.FBC Florbal Trenčín

Hovorí sa, že do rovnakej rieky dvakrát nevstúpiš. Toto ale neplatí u Macharu. Rozhodol sa totiž spojiť svoju budúcnosť s klubom, z ktorého odchádzal ako nechcený a nepotrebný hráč tretej formácie. Po zdĺhavých obštrukciách a po roku bez hrania aktívneho florbalu. Tak ako množstvo ďalších „nechcených a nepotrebných“ hráčov. Množstvo telefonátov a stretnutí predstaviteľov oboch klubov tak prinieslo v tejto neistej dobe a počas korona pauzy dohodu: „Počas októbra sa ma snažil Miro Sága intenzívne presviedčať o tom, aké je dôležité, aby hráč Macharovho kalibru pravidelne hrával. To sme si uvedomovali aj my, a nechceli sme, aby ostal bez klubu. Za nás hrať nechcel a tak som mu 22.10.2020 prestupové papiere podpísal. Musím potvrdiť, že jednania s 1. FBC Florbal Trenčín boli na dobrej úrovni. Myslím si, že sme sa ako klub vždy chovali férovo a ukázali sme to aj pri týchto náročných jednaniach.“, doplnil Matejka. "Neprofesionálne správanie do celej situácie vniesol len samotný Matúš, pravdepodobne až po zistení, že môže od nás odísť len na základe férovej komunikácie a nie jednaní poza chrbát a hľadaní stoj čo stoj obísť pravidlá, ktoré sa obísť nedali. Mrzí ma, ako sa zachoval a ako s nami komunikoval, respektíve nekomunikoval.“ osvetlil situáciu Juraj Matejka.

Matúšovi ďakujeme za roky strávené v AS Trenčín a zisk majstrovského, titulu o ktorý sa pričinil. Spôsob a forma akým sa prestup zo začiatku vyvíjal, je ale viac ako pohoršujúci a v neprofesionálnom športe málo vídaný.

Týmto článkom by sme chceli všetkým florbalistom odporučiť, aby sa vždy snažili s vedením svojho klubu dohodnúť, komunikovať o svojich snoch s trénerom a hľadať riešenia spoločnou diskusiou, nie trucom. Slovenský florbalový svet je predsa malý a nevraživosť medzi hráčmi, klubmi a funkcionármi ho nikam neposúva. 

Autor: Klub
Rozpis zápasov
4:16 Športové centrum M-Šport
22. kolo, 7.3.2020
FBK AS Trenčín - FBC Mikuláš Prešov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Mládež 18.5.2021

Najväčší florbalový kemp na Slovensku otvára už svoj jubilejný desiaty ročník!

V spolupráci s FBK AS Trenčín a Salming Slovensko prichádza...

Aktuálne 4.5.2021

Juraj Matejka sa ako zástupca športovcov stáva členom prezídia Slovenského zväzu florbalu

Najbližšie štyri roky tak bude mať FBK AS Trenčín...

Aktuálne 26.4.2021

Prihlasovanie do súťaží ukončené - z hry vypadli juniori

V piatok 23.4. Slovenský zväz florbalu ukončil prihlasovanie sa do novo spustených...

Aktuálne 26.4.2021

Florbalová akadémia na Strednej športovej škole v Trenčíne: Aj s prispením nášho klubu

Kvalitná športová príprava žiakov a nové možnosti -...

Kora  Salming  M-Šport